Yardım

Erişilebilirlik

Open.bau web sayfası dahilinde sunulan dersler, kullanıcının sahip olduğu cihaz, yazılım ve fiziksel kısıtlamalardan bağımsız olarak en geniş kullanıcı kitlesine hitap edecek şekilde hazırlanmıştır.

https://open.bau.edu.tr/ görme engelli bireylerin kolayca kullanabilmesini sağlayacak tasarım özelliklerine sahiptir.

Open.bau tüm bireyler tarafından kolay kullanılabilecek ve kullanıcının ihtiyaç duyabileceği ek yazılımları mümkün olan en alt seviyede tutacak şekilde tasarlanmıştır.

 1. Tüm sayfalar ve içerikler görme engelli kullanıcılar göz önüne alınarak oluşturulmuştur
 2. Ekran okuyucuları ve fare kullanamayan kullanıcılar için, tüm içerik sadece klavye ile kullanılabilir
 3. Sayfalarımız W3C standartları göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Web sitemizin daha erişilebilir olması için çalışmaktayız. Olası erişilebilirlik sorunlarının çözülmesi için, lütfen karşılaştığınız tüm problemleri bize mesaj bölümünden iletiniz


Erişilebilirlik Hakkında

Kısayol tuşları ile web sayfası içinde Mouse kullanmadan hareket edilebilmektedir. Özellikle görme engelli kullanıcılar için kolaylık olması amacı ile kullanılmaktadır. https://open.bau.edu.tr/ hakkında genel bilgiler:

 1. CTRL + B Erişilebilir Menü - ESC: Erişilebilirlik menüsünü kapatmanıza yardımcı olmaktadır.
 2. Alt + 1: Ana sayfa
 3. Alt + 2: Giriş Ekranı
 4. Alt + 3: Derslerim
 5. Alt + 4: Mesajlarım
 6. Alt + 5: Yardım Sayfası
 7. Seslendirme: Erişilebilirlik menüsünde yer alan "Okuyucuyu Aç" seçeneği sayfa açıldığında varsayılan olarak gelmektedir. Sayfada yer alan öğeler hem mouse hem de "Tab" tuşu aracılığıyla okunabilirmektedir.
 8. Klavye erişilebilirliği: Tab tuşu aracılığıyla mouse ile gezinebildiğiniz her alanı rahatlıkla dolaşabilirsiniz.
 9. Kurs Değerlendirme Sınavları Hakkında: Sorular ve şıklar arası geçişler Tab tuşu ile sağlanmaktadır. Bir önceki öğeye veya seçeneğe dönmek için Shift+Tab kombinasyonu kullanılmaktadır. Şıklarda işaretleme yapmak için "Enter tuşunu" kullanabilirsiniz. İşaretlediğiniz seçenek size sesli geribildirim şeklinde bilgilendirilmektedir.